Aktywne domy kultury "diagnoza i działanie i jego kontynuacja Regionalne domy i ośrodki kultury- analiza funkcjonowania realizowany jest przez Stowarzyszenie dla Edukacji i Kultury Spotkania w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja kulturalna i diagnoza kultury. Priorytet II: Obserwatorium kultury” (instytucją zarządzającą jest Narodowe Centrum Kultury).

Celem projektu jest diagnoza funkcjonowania domów kultury (dalej DK) oraz wypracowanie rekomendacji i narzędzi wspierania DK traktowanych nie tylko jako miejsca realizacji lokalnych strategii gmin, zajęć pozaszkolnych, zainteresowań kulturalnych mieszkańców ale też jako aktywnych centrów życia lokalnego... więcej>>>> Projekt Aktywne domy kultury diagnoza i działanie ma charakter badawczo - edukacyjny (z elementami aktywizacji DK i badanych społeczności), realizowany w nurcie action research – wspierającym badane podmioty). W ramach projektu realizowane są dwa powiązane ze sobą komponenty:

Opis projektu Część I - badawcza (o charakterze zarówno jakościowym jak i ilościowym) zawiera:

  1. przeprowadzenie wywiadów indywidualnych z wójtami, burmistrzami, dyrektorami DK z całej Polski;
  2. zdiagnozowanie stanu DK w Polsce w drodze badania ilościowego (na reprezentatywnej, warstwowej próbie DK);
  3. realizacja case studies czterech miejscowości w różnych obszarach geograficznych w których działają DK. Zrealizowane zostaną wywiadu indywidualne i grupowe z ważnymi aktorami społecznymi, obserwacje uczestniczące, badania wizualne.
  4. ponadto w ramach badań skupimy się na analizie strategii regionalnych (dla wszystkich szesnastu województw) i lokalnych (w miejscowościach, w których będą realizowane case studies) dotyczących kultury i aktywizacji poprzez kulturę. Uzyskane wyniki zostaną zestawione z danymi GUS (aktywność społeczna, jakość życia, zatrudnienie, wydatki na kulturę i edukację), danymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wynikami innych badań;
  5. porównanie modeli funkcjonowania (benchmarking) placówek kulturalnych w Polsce i w innych krajach europejskich.
Cześć II, edukacyjno-wspierająca
  1. wypracowanie rekomendacji, w oparciu o wiedzę z innych badań oraz działań podnoszących jakość pracy placówek publicznych oraz wiedzy innych instytucji i organizacji dotyczących podniesienia efektywności i zwiększenia widzialności DK)
  2. wypracowanie wniosków pomocnych do tworzenia strategii funkcjonowania analizowanych DK, uwzględniających lokalny kontekst oraz rolę DK w tworzeniu sieci instytucji, osób działających na rzecz szeroko rozumianej kultury;
  3. upowszechnienie zarówno wyników badań, jak i wypracowanych modeli oraz narzędzi za pośrednictwem strony internetowej projektu i publikacji.
czytaj dalej >>>


Stowarzyszenie Spotkania
Sfinansowano ze środków MKiDN

© Spotkania 2009
designed by Bartek Mejor
webmastered by Bartek Walczak